این مطلب ۲۶ بار خوانده شده
گزارشي از ضرورت رعايت اخلاق انتخاباتي از سوي نامزدها و هواداران آنها

۱۲ اسفند مردم رفتارهاي نامزدها را داوري مي كنند

يكي از شاخص ها براي توسعه مشاركت عمومي در انتخابات، رعايت اخلاق انتخاباتي در ميان كانديداهاست.
نسخه مناسب چاپ

بر اين اساس، هر كدام از كانديداها، از هر حزب و گروهي بايد حرمت و حريم ساير كانديداها را در رقابت انتخاباتي حفظ كنند. اين موضوع نه فقط در ميان كانديداها، بلكه در ميان هواداران آنان نيز يك شاخصه است كه مي تواند باعث ايجاد نشاط در فضاي انتخاباتي كشور گردد. شايد يكي از مهم ترين دلايل وقوع حوادث تلخ سال ۸۸ همين بد اخلاقي هاي انتخاباتي بود كه به يك عادت در ميان كانديداها و هوادارانشان تبديل شده بود. اردوكشي هاي خياباني و سپس عدم تمكين به آراي عمومي توسط برخي جريانات خاص و البته در ادامه آن، برخي افترا ها و تهمت هايي كه به هواداران برخي از كانديداها نيز زده شد، تماماً زمينه اي را فراهم كرد كه در سپهر سياسي كشور، شاهد پديد آمدن چند دستگي هاي حزبي و عدم اعتماد به طرف مقابل باشيم كه تمامي آن را مي توان به عدم رعايت اخلاق انتخاباتي در انتخابات سال ۸۸ نسبت داد.
اوج اين بد اخلاقي انتخاباتي را مي توان در تهمت ها و افتراهايي مشاهده كرد كه مناظره كنندگان انتخاباتي در مقابل چشم ميليون ها بيننده بدون هيچ سند و مدركي به يكديگر وارد كردند .
رسانه ملي براي ايجاد اعتدال
اما در اين ميان، نقش رسانه ملي را نيز نمي توان در ايجاد اعتدال و اخلاق انتخاباتي ناديده گرفت. شيوه اي كه اين روزها رسانه ملي به دنبال آن است، ترغيب به مشاركت حداكثري بدون جانبداري از يك گروه يا طيف سياسي خاص است كه خود اين موضوع مي تواند در ايجاد فضاي مناسب براي ترويج اخلاق انتخاباتي مؤثر باشد؛ شيوه اي كه در سال ۸۸ چندان به آن توجه نكرد و فضايي را در درون جامعه ايجاد كرد كه سرانجام به تنش و درگيري منجر شد.
تمامي اين موضوعات در حالي است كه رهبر معظم انقلاب در همان زمان بارها نسبت به اين رفتار و عملكرد كانديداها و همچنين برخي دست اندركاران تذكر و هشدار مهمي نيز در خصوص اردوكشي هاي خياباني قبل از انتخابات نيز داده بودند و البته امسال نيز در آخرين نماز جمعه خود در اين خصوص سخناني ايراد كردند و فرمودند:«مسئولان از توطئه دشمن در كار انتخابات غافل نشوند. آن كساني هم كه در انتخابات رأي نمي آورند،
مقام معظم رهبري: همه نامزدهاي انتخابات و همه هوادارانشان، خودشان را در مقابل توطئه احتمالي دشمن مسئول امنيت بدانند. انتخابات را متهم نكنند، كسي آب به آسياب دشمن نريزد.
مواظب باشند آن كلاهي كه بر سر رأي نياوردگان سال ۸۸ رفت، بر سر آنها نرود و فريب نخورند. همه نامزدهاي انتخابات و همه هوادارانشان، خودشان را در مقابل توطئه احتمالي دشمن مسئول امنيت بدانند. انتخابات را متهم نكنند، كسي آب به آسياب دشمن نريزد. »
پرهيز از اتهام زني
در اين ميان يكي ديگر از موضوعاتي كه به خود كانديداها مرتبط مي شود و بايد نسبت به مراعات آن بكوشند، پرهيز از اتهام و تخريب يكديگر براي افزايش رأي خود است. ما وقتي به پشت سر خويش مي نگريم پدران و مسئولان پيشين را به ناتواني و بي كفايتي متهم مي سازيم. اين قضاوت ها به سبب آن است كه در شرايط آنان نيستيم و آگاهي به ظرفيت ها و توانايي و شرايط آنان نداريم. اين گونه است كه قضاوت ها نادرست مي شود و ديگران نيز نسبت به ما چنين قضاوتي خواهند داشت.
هرگز مشق نانوشته غلط ندارد و كساني كه در ميدان عمل قرار نگرفته اند نمي توانند مدعي شوند كه بهتر از مسئولان كنوني عمل مي كنند. اين مطلبي عام و كلي است و افراد در زندگي و رفتارهاي شخصي و اجتماعي بايد هنگام داوري به همه جوانب عمل توجه كنند، در غير اين صورت عملي كه به عنوان نقد انجام مي دهند، در حقيقت چيزي جز اتهام زني نيست كه از نظر قرآن گناه و از نظر قانوني و فقهي جرم و از نظر اخلاقي رذيلت است، بنابراين لازم است كه همه نامزدها بكوشند تا به تبليغ توانمندي هاي خويش و ظرفيت هاي جامعه توجه داشته باشند و از اتهام زني و ناتوان خواني ديگران خودداري كنند، مگر آنكه ادله كافي و مستدل داشته باشند. در اين صورت نيز بايد همه مسائل اخلاقي و امنيتي را مراعات كنند.
شخص پيش از آنكه مسئله اي را مطرح سازد بايد خود را در دادگاه وجدان بگذارد كه طرح اين مسئله تا چه اندازه مناسب و لازم و خدايي است و آيا مي تواند در پيشگاه خداوند پاسخ مناسبي براي طرح آن داشته باشد؟
لزوم مراعات ادب
از ديگر سو، نامزدها بايد همواره در كلام، ادب را مراعات كنند. ادب به معناي رعايت بسياري از ريزه كاري ها و ظرافت هاي رفتاري است كه شايد در وهله نخست بي اهميت و غيرضروري باشد ولي در عمل دانسته مي شود كه بسياري از مردم به اين نكات ريز و ظرايف رفتاري توجه و اهتمام دارند.
بديهي است ملت ايران با اهتمام به همين ظرايف رفتاري و دقت نظر در گزينش نامزد اصلح روز ۱۲ اسفند درباره نامزدهاي انتخابات به قضاوت خواهند نشست. در حالي كه نامزدها رقيبان هم مي باشند و رقابت، امري غير از مخالفت است، با اين همه برخوردها به جاي آن كه براساس ادب نسبت به برادر ديني باشد به شكل برخورد با مخالفان مي باشد، با اين همه اگر مراعات ادب نسبت به مخالف را نيز داشته باشند، مي توان گفت كه رفتارها بايد بهتر از اين باشد كه اكنون هست. به سخن ديگر، نامزدها به عنوان برادران ديني در عرصه رقابت بايد براي سبقت گرفتن در كار خير با هم رقابت داشته باشند نه آنكه به عنوان مخالف در برابر هم قرار گيرند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.