این مطلب ۲۹ بار خوانده شده

تعداد واجدین شرایط رأی دادن

رئیس ستاد ثبت احوال سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه برای انتخابات مجلس ۴۸ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۷۹۹ نفر واجد شرایط رأی دادن هستند، گفت: از فردا ادارات سازمان ثبت احوال تا ساعت ۱۸ و روز انتخابات به صورت تمام وقت دایر هستند.
نسخه مناسب چاپ

ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه امام حسن(ع) البرز به نقل از پایگاه خبری دلدار، محسن کرمی در نشست خبری خود که به انتخابات در پیش رو اشاره داشت، گفت: سازمان ثبت احوال به عنوان یکی از چهار مرکز استعلام کننده ستاد انتخابات کشور، وظیفه احراز تأیید مشخصات شناسنامه‌ای و هویتی کاندیداها را به عهده دارد.

وی ادامه داد: سازمان همچنین ملیت افرادی که به وزارت کشور یا همان ستاد انتخابات کشور مراجعه می‌کنند را اعلام می‌کند.

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: بزرگترین سرمایه نظام جمهوری اسلامی مردم هستند و حضور آنها در صحنه انتخابات باعث اقتدار نظام است و حضور هر چه پرشورترشان این اقتدار را تثبیت می‌کند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه مردم حضور گسترده‌ای پای صندوق‌های رأی خواهند داشت، ادامه داد: انتخابات صحنه ابراز دیدگاه‌های مختلف در عرصه اجتماعی و سیاسی است و مشارکت مردم در آن موجب نشاط سیاسی در جامعه می‌شود.

کرمی با اشاره به اینکه سازمان ثبت‌احوال به عنوان یکی از چهار مرجع اصلی نقش مهمی در انجام انتخابات سالم دارد به اقداماتی که برای این منظور صورت گرفته اشاره کرد و گفت: سازمان ثبت‌احوال ستاد انتخابات را در ۳۱ استان کشور راه اندازی کرده و همگام با ستاد پاسخگویی به صورت الکترونیکی در حداقل زمان و بعضا کمتر از یک روز کاری استعلام‌ها را پاسخ داده است.

وی افزود: تمهیداتی برای حضور حداکثری مردم در انتخابات در نظر گرفته‌ایم که از جمله آنها تسریع در صدور و تحویل شناسنامه به مردم تا قبل از انتخابات است.

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت‌احوال کشور با اشاره به اینکه همراه داشتن کارت ملی برای رأی دادن الزامی است، گفت: برای افرادی که کارت ملی‌شان مفقود شده یا آن را در دسترس ندارند تمهیداتی اعمال شده به گونه‌ای که با مراجعه به ادارات ثبت احوال می‌توانند گواهی تأیید شماره ملی را دریافت تا به وسیله آن بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه داد: از فردا ادارات سازمان ثبت‌احوال تا ساعت ۱۸ و روز انتخابات تا پایان زمان برگزاری آن موظف به حضور فعال در اداره‌ها برای ارائه خدمات به شهروندان هستند.

کرمی گفت: با توجه به اینکه برخی از مردم از طریق دفاتر پیشخوان دولت نسبت به تعویض شناسنامه اقدام می‌کنند دفاتر را موظف کردیم در روز انتخابات نیز دایر باشند تا در صورت مراجعه مردم بتوانند شناسنامه صادر شده یا کارت ملی را به شهروندان تحویل دهند.

وی با اعلام شماره تلفن ۶۶۷۰۹۷۷۷ و ۶۶۷۳۰۹۱۶، گفت: در صورتی که مردم دچار مشکل شده یا سؤالی برایشان ایجاد شده باشد می‌توانند طی تماس با شماره تلفن‌های عنوان شده راهنمایی لازم را دریافت کنند.

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت‌احوال کشور افزود: همچنین شماره تلفن گویا ۱۵۰۱۰ که اخیرا از شرکت مخابرات در سراسر کشور به سازمان ثبت‌احوال اختصاص داده شده برای رفع ابهامات و پاسخ به سؤالات شهروندان در تهران و استان‌ها در نظر گرفته شده است.

وی تأکید کرد:به ادارات سازمان ثبت دستور داده‌ایم تا افرادی که نیاز به صدور شناسنامه المثنی داشته‌اند پیش از انتخابات شناسنامه آنها را صادر کنند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۴۸ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۷۹۹ نفر واجد شرایط رأی دادن هستند که از این تعداد ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار نفر رأی اولی به شمار می‌آیند.

کرمی ادامه داد: همچنین استعلامی که از استاد انتخابات وزارت کشور به سازمان ثبت‌احوال واصل شده ۵ هزار و ۳۸۵ مورد صورت گرفته که این امر در حداقل زمان ممکن بوده است.

وی یادآور شد: ۱۰ درصد انتخابات به صورت کاملاً الکترونیک و در ۱۴ استان برگزار می‌شود که تجربه خوبی است و سازمان ثبت‌احوال از طریق پایگاه خود شماره ملی آنها را به ستاد انتخابات کشور ارائه می‌دهد تا رأی دهندگان با شماره ملی که در سیستم ثبت شده شناسایی شوند.

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: امیدواریم در انتخابات بعدی کشور بتوانیم همه انتخابات را به صورت الکترونیک انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه به ازای هر کرسی مجلس ۱۲ نفر با یکدیگر رقابت می‌کنند که رقم قابل توجهی است، تصریح کرد: ۳ هزار شعبه اخذ رأی در نظر گرفته شده که با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده انتخاباتی سالم و به دور از هر گونه شائبه برگزار شود زیرا مکانیزم نظارتی قوی در نظر گرفته شده است.

کرمی ادامه داد: با توجه به مکانیزم قوی در نظر گرفته شده می‌توان به راحتی فردی که برای رأی دادن پای صندوق حضور پیدا کرده را شناسایی و نسبت به اخذ رأی آنها اقدام کرد.

وی با بیان اینکه رأی دهندگان باید ۱۸ سال تمام داشته باشند، گفت: هر فرد نمی‌تواند بیش از یک بار پای صندوق رأی حضور پیدا کنند چرا که شماره ملی آن در پایگاه وجود دارد و در صورت ورود مجدد شماره ملی آن در سیستم اعلام خطا می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت‌احوال کشور اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم از اسناد هویتی در اختیار مردم به خوبی صیانت کنیم از سال ۸۸ اقدام به صدور شناسنامه مکانیزه کرده‌ایم که یکی از ویژگی‌های آن این است که صفحه نخست آن اطلاعات فردی را به صورت ماشینی دربر دارد و از عکس اسکن شده از آن استفاده می‌شود.

وی تأکید کرد: هر گونه خدشه‌دار کردن شناسنامه هوشمند به حداقل ممکن می‌رسد ضمن اینکه ریزنوشته‌های برجسته یا تصویری که در شناسنامه وجود دارد هر کدام ضریب امنیتی آن را افزایش می‌دهد.

کرمی ادامه داد: سعی بر این است که تا پایان برنامه پنجم توسعه همه مردم در سطح کشور که بالای ۱۵ سال سن دارند این شناسنامه را جایگزین شناسنامه‌های قبلی کنند.

وی با بیان اینکه حدود دو میلیون نفر دارای شناسنامه جدید هستند، گفت: اعتبار کارت‌های ملی تا پایان سال ۹۲ تمدید شده و مردم نگران تاریخ اعتبار آن نباشند البته اگر محل سکونت آنها تغییر یافت باید ادرس جدید را با مراجعه به نزدیک‌ترین اداره ثبت اعلام کرده و کارت شناسایی جدید دریافت کنند.

وی گفت: از کارت‌های هوشمند ملی می‌توان در انتخابات‌های آینده، استفاده به عنوان کارت سلامت، امضاء دیجیتالی و برخی موارد دیگر استفاده کرد که تحقق این موارد بستگی به ایجاد زیر‌ساخت‌های آن توسط دستگاه‌های دیگر دارد.

رئیس ستاد انتخابات سازمان ثبت‌احوال کشور تصریح کرد: یکی دیگر از کاربرد‌های کارت ملی هوشمند این است که در صورت ایجاد زیر ساخت‌های لازم به عنوان پاسپورت و گذرنامه مورد استفاده قرار گیرد اما استفاده فرامرزی از آن نیازمند کار‌های کارشناسی بیشتری است که فعلا در برنامه سازمان وجود ندارد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.