این مطلب ۷۵ بار خوانده شده

امام جان دوباره ای به ایران داد

مسئول بسیج اصناف شهرستان گرگان با تسلیت به ‌مناسبت فرا‌رسیدن سالگرد ارتحال امام (ره)، اظهار داشت: امام خمینی (ره) کسی بود که جان دوباره به مردم ایران بخشید.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبر نگار بسیج از گرگان ؛ عبدالحمید شاکوهی مسئول بسیج اصناف شهرستان گرگان با تسلیت به ‌مناسبت فرا‌رسیدن سالگرد ارتحال امام (ره)، اظهار داشت: امام خمینی (ره) کسی بود که جان دوباره به مردم ایران بخشید.

وی در مورد شخصیت بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره) خاطر نشان کرد و گفت :تاريخ، امام خميني رحمه‌الله را به عنوان بزرگترين شخصيت جهاني قرن بيستم معرفي خواهد كرد،زيرا او فردي بود كه هم نبوغ سياسي و هم نبوغ ديني داشت.

ولايت فقيه به عنوان يك مفهوم اسلامي شيعي از غيبت صغري همواره مورد بحث و بررسي بوده ولي امام خميني رحمه‌الله به اين مفهوم تفسير ديگري دادند كه امام معصوم عليه‌السلام از طريق علمايي كه فقيه‌اند نقشي در حكومت دارد و آن علماء نايبان امام عليه السلام هستند و چنانچه در شخصي خصوصياتي كه امام عصر عليه السلام بيان كرده فراهم گردد،فقيه اول خواهد بود.

وی در ادامه گفت : كه از جمله مهم‌ترين تاثيرات نهضت امام خميني رحمه‌الله اين بوده كه حكومت در يك كشور بزرگ و با اهميت اسلامي را از ماهيت لائيكي آن به ماهيت اسلامي و ديني مبدل ساخت و بدين ترتيب جمهوري اسلامي الگويي براي جنبش‌هاي اسلامي جهان گرديد.

من بر اين باورم كه از لحاظ قدرت فكري، امام تنها يك فرد يا پديده فردي نبود بلكه يكي از سازندگان تاريخ بود.

شاکوهی درادامه در خصوص تاثیر آرمانهای امام خمینی (ره) در ایجاد بیداری اسلامی در بین کشورهای اسلامی گفت : با پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رسالت مهم صدور انقلاب را وظیفه مهمی برای نظام جمهوری اسلامی قلمداد کرد و فرمود: «مسئولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست.

انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچم داری حضرت حجت-ارواحنا فداه- است و مسایل اقتصادی و مادی اگر لحظه ای مسئولین را از وظیفه ای که بر عهده دارند منصرف کند، خطری بزرگ و خیانتی سهمگین را به دنبال دارد.

 باید دولت جمهوری اسلامی تمامی سعی وتوان خود را در اداره هرچه بهتر مردم بنماید ولی این بدان معنا نیست که آن ها را از اهداف عظیم انقلاب که ایجاد حکومت جهانی اسلام است منصرف کند.»

از نظر امام یکی از مهمترین شیوه های دفاع از انقلاب اسلامی، صدور آن به کشورهای دیگر است، زیرا محدود بودن آن در خاک ایران، به دشمنان انقلاب فرصت می دهد تا به راحتی آن را سرکوب یا مهار کنند. بنابراین صدور انقلاب هم یک تکلیف است و هم تاکتیکی تهاجمی بر دشمنان انقلاب.

مسئول بسیج اصناف  شهرستان گرگان در پاسخ به این سوال که شما شخصیت امام خمینی را از بعد عرفانی چطور می بینید افزود: مهم‌ترین ابعاد شخصیتی امام راحل ، بعد عرفانی ایشان است. امام راحل عرفان اسلامی‌ را از جمله منابع مهم و کارآمد فکری می‌دانستند و خود نیز همچون یک صاحب‌نظر در عرصه عرفان‌نظری ظاهر شدند.

امام در بسیاری از مباحث عرفان نظری و عملی دارای تحقیقات و نوآوری‌های شگفت‌انگیز و ابداعات فکری خاص خود است. وی همچنین هرجا لازم دیده با استفاده از احادیث صحیح شیعی و نصوص اهل‌بیت به تقریر مبانی و مسائل عرفانی پرداخته و به این ترتیب به بازخوانی مباحث سنتی عرفانی اقدام نموده است.

شاکوهی در ادامه گفت : در اندیشه سیاسی حضرت امام (ره) استبداد خصلتی است كه به تدریج در سلطنت مطلقه ، تبدیل به عادت می‌شود.

عادت به این شیوه حكمرانی ، آزادی‌های سیاسی جامعه را نابود می‌سازد. چنین مشكلی نه از طریق وعظ و نصیحت حل می‌شود و نه مشروطیت توانست نسبت به تقلیل یا حذف آن همت گمارد. لذا حضرت امام مسوولیت تمام نابسامانی‌های موجود را در رأس هرم حكومت  می‌داند و راهكار آن را سرنگونی سلطنت و برپایی حكومت اسلامی توسط ولی فقیه می‌داند.

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.